Historie automobilky Praga
V roce 1907 se v Praze ustanovila nová společnost na výrobu automobilů s názvem „Pražská továrna na automobily spol. s r.o.“. Zakladateli byli dvě firmy: FRANTIŠEK RINGHOFFER a PRVNÍ ČESKOMORAVSKÁ TOVÁRNA NA STROJE (základní kapitál činil 900 000 rakouských korun). První prostory získala automobilka v Praze – Libni o ploše 6500 m2 , kde zaměstnávala 30 dělníků.
Z důvodu nedostatečných zkušeností se zahájil provoz výrobou osvědčených zahraničních vozů ISOTTA FRANSCHINI. Těchto vozů se však za rok 1908 vyrobilo pouhých šest kusů a jejich prodej probíhala také s obtížemi. Tyto důvody vedli barona Fr. Ringhoferra k odstoupení od smlouvy a byl mu vrácen jeho vklad. Výhradním majitelem automobilky se tedy stala První českomoravská továrna na stroje v Praze. Počáteční náklady na zavádění výroby byly hrazeny z ostatních činností firmy (výroba strojních zařízení cukrovarů, mostů, Petřínské rozhledny, parních kotlů a lokomotiv.
Poprvé se objevuje název značky PRAGA (latinský název města odkud vozy pocházely). V této době se zde licenčně vyráběli automobily značky CHARRON a RENAULT a nákladní automobily v licenci firmy DYKOMEN. Byla také zřízena autoopravna nejen pro vozy značky Praga.)
V tomto roce je ředitelem ing. Josef Havránek a do továrny nastupuje konstruktér ing. František Kec. Pod jejich vedením začíná automobilka vyrábět vozy vlastní konstrukce. Na základě požadavku rakouské vojenské zprávy byl nákladní automobil typu „V“ a úspěchem v konkurenční jízdě získala továrna významnou zakázku na výrobu těchto vozů. Továrna komerčně velmi dobře prospívá, zaznamenává sportovní úspěchy a podporuje prodej propagačními jízdami automobilů Praga na trase dlouhé 2000 km (tzv. autovlaky – nákladní automobily a nosnosti 3 - 5 s přívěsem na 2 tuny. K úspěchu také přispěla účast na autosalónu v Praze a také se na naších silnicích objevuje vůz Praga Mignon.
Nový osobní vůz Grand byl vyroben v sérii 25 kusů a zvítězil v Mezinárodní alpské jízdě.
Počátek výroby motorových pluhů. Vagonce v Rábu (Maďarsko) bylo uděleno právo na výrobu automobilů konstrukce Praga. Pražský arcibiskup zakoupil automobil typu Grand.
V období první světové války se vyráběly automobily především pro válečnou potřebu. Počátek prací na vývoji nového nákladního vozu. Prototypy tohoto vozu byli postaveny v roce 1917, nazýval se „N“.
Po skončení války trpěla automobilka nedostatkem materiálu a poškozenými obchodními styky, které musela obnovovat. Vysoké ceny pohonných hmot přivedli automobilku k vývoji a zavedení nového paliva Pragolin (směsi benzolu a petroleje), které bylo téměř o polovinu levnější (hlavně pro motorové pluhy).
Třetí „Velká soutěž spolehlivosti kolem republiky“, které se zúčastnil tým tří vozů Grand a získal definitivně putovní cenu. Další soutěž již nebyl pořádána pro velkou převahu vozů Praga. Po dalších deset let pak zdobil chladiče osobních pragovek fragment z této putovní ceny, génius vítězství. Dále bylo zavedeno akumulátorové zapalování, které na zakázku vyráběla firma Bosch.
1924 - Na trh se dostává nejúspěšnější malý vůz továrny Piccolo.
1925 – Poprvé se objevují brzdy i na předních kolech
Období velkých technických a konstrukčních změn. Původní řada čtyřválcových motorů byla modernizována a rozšířena o dva řadové šestiválce (Alfa, Mignon) a osmiválec Grand. Zaváděny snímatelné hlavy válců se spalovacími prostory Ricardo, posilovače brzd a automatické vracení ukazovatele směru. Probíhal také vývoj naftového motoru. Výrobní program byl rozšířen o motocykly a traktory sloučením Českomoravské a Breitfeld-Daněk. Ing. (Motocykly vyráběné od roku 1928 byly osazeny jednoválcovým čtyřtaktním motorem OHC o obsahu 350ccm a 500 ccm.) Kec jmenován ředitelem a Ing. Petránek šéfkonstruktérem.
Výroba automobilů dosahuje vrcholu, export tvoří asi 10% výroby. Praga je podle statistik z tohoto roku největší automobilkou. V provozu 13 663 automobilů Praga, 7 816 Škoda a 6 017 Tatra. Z 1000 taxíků v Praze byla polovina značky Praga
Jedenácté místo Ing. Rechziegela se spolujezdcem Čejkou na voze Praga Piccolo a páté místo Poláka Matušovského na Rallye Monte Carlo .
Propuštěn Ing. Kec ředitelem Živnobanky a předsedou správní rady ČKD JUDr. Presem za údajné porušení pracovní disciplíny.
Zavedena synchronizace u převodovek, dělené přední nápravy, vyrobeny tři Super Piccoly pro závod 1000 mil československých a uveden nový typ nejmenšího vozu Baby což bylo zčásti důsledkem hospodářské krize.
Praga zakoupila licenci pro výrobu nákladních vozů RN po náročných srovnávacích zkouškách devíti jugoslávských automobilek.
Americké bombardování zničilo automobilku v Libni. Strojní zařízení, které bylo použitelné se přemístilo do nových budov ve Vysočanech. V poválečnem období se vyráběli pouze užitkové vozy typu RN, RND, ND a Aero 150 a také planetové převodovky Wilson.
Výrobu rozšiřuje nákladní terénní vůz V3S a o něco později silniční S5T.
Automobilka ukončila výrobu automobilů s předala ji do letňanské Avie. Od tohoto okamžiku n. p. Praga je úkolem automobilky hlavně specializace na převodové ústrojí. (Prvními byly samočinné převodovky 2M70 s později mechanické převodovky do nákladních vozů Liaz a Avia.